Na tropach przyrody

Blog

Lato ma się ku końcowi i nadchodzi czas celebrowania wspólnych weekendów! Każda wycieczka to świetna okazja do spędzania czasu razem i poznawania przyrody. A świeże powietrze, naturalne otoczenie i doskonałe towarzystwo to gwarancja najlepszej zabawy!

Tym razem zachęcamy Was do poszukiwania dziko żyjących w Polsce ssaków. Spróbujcie wytropić je w swojej okolicy, albo wybierzcie się z dziećmi tam, gdzie można je obserwować. Możliwości są naprawdę duże. Całkiem blisko żyją gatunki latające, pływające, żyjące pod ziemią i oczywiście biegające. Część z nich trudno spotkać, ale część żyje w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Kogo szukać w czasie letnich wypraw? Wskażemy Wam kilka tropów.

Poszukiwania warto zacząć we własnym ogrodzie lub pobliskim parku.  Kopce z ziemi na trawniku to dowód, że pod ziemią mieszka kret. Większość ogrodników bardzo go nie lubi, ale może trzeba pomyśleć, że ziemi starczy dla wszystkich? Kret w ogrodzie ma swoje zalety – przecież spulchnia ziemię, ale też zjada larwy owadów, które znajduje w czasie swojej wędrówki. Wyobraźcie sobie, że to małe zwierzę potrafi w ciągu dnia wykopać kilkanaście metrów tunelu! Jego silne łapki nie są tu bez znaczenia.

W pobliżu lasu lub w dużym parku na pewno możecie natknąć się na wiewiórkę. Szczególnie łatwo spotkać ją tam, gdzie może znaleźć ulubione smakołyki, czyli nasiona! Wyjada je z szyszek z wielką wprawą, ale lubi też żołędzie i orzechy. To nieduży ssak, w Polsce pospolity. Zachwyca rudą kitą i ogromną zwinnością, z jaką się porusza. Jest doskonałym konstruktorem. Czy macie w okolicy taką sąsiadkę? Możecie spróbować zaprosić ją w pobliże domu wabiąc rozsypaną garścią orzechów. Obserwacja wiewiórki to duża przyjemność!

Patrząc wieczorem w niebo możecie zaobserwować nietoperza. Nie bójcie się  go, wcale nie zaplątuje się we włosy, ani nie gryzie, choć jego zęby są naprawdę imponujące! Na zdjęciu widać nocka dużego, który należy do rodziny mroczkowatych. Wcale nie jest taki duży, bo jego ciało mierzy ok. 8 cm. Znacznie większe są skrzydła, których rozpiętość może osiągnąć aż 44 cm. O spotkanie z nockiem dużym oczywiście najłatwiej nocą! Ale nie spotkacie go wszędzie. Najwięcej tych nietoperzy mieszka w południowo-zachodniej części Polski. Najchętniej poluje na owady. Ten gatunek jest objęty ścisłą ochroną. Wyobraźcie sobie, że taki nocek może żyć ponad 30 lat!

W każdym lesie lub nawet w sąsiedztwie nadmorskiej promenady, przy odrobinie szczęścia, macie szansę spotkać dzika. Jeśli go nie zobaczycie, a bywa w okolicy, to na pewno możecie obserwować ślady jego rycia. Latem jest ich mniej, ponieważ dziki lubią też świeże młode rośliny, ale chętnie przegryzą je wyrytymi z ziemi owadami i korzonkami. Takie rycie ma dla lasu duże znaczenie – w zrytych miejscach mają szansę wyrosnąć nowe rośliny, którym łatwiej będzie wykiełkować w doskonale przygotowanej, oczyszczonej z korzonków, spulchnionej ziemi.

Jeśli macie ochotę na spotkanie oko w oko z jednym z największych polskich ssaków to najlepiej wybrać się do Puszczy Białowieskiej, by poprzyglądać się żyjącym tam żubrom. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży będziecie mieli dużo czasu na obserwację. Ale pamiętajcie, że żubry żyją na wolności w wielu regionach Polski i można się na nie natknąć w czasie wyprawy po Bieszczadach lub Puszczy Knyszyńskiej. Najchętniej pasą się na łąkach i polanach, w czym nie należy im przeszkadzać.

Foka szara zwana również szarytką morską, to największa występująca w Polsce foka. Może mieć nawet 3 metry długości! Jest ssakiem drapieżnym. Jeśli wybieracie się nad morze latem, zaplanujcie spotkanie z fokami. W naturalnym środowisku najlepiej obserwować je w rezerwacie Mewia Łacha, który znajduje się u ujścia Wisły do morza. Na taką wyprawę koniecznie trzeba zabrać ze sobą lornetkę. Jeśli macie ochotę na bliższe spotkanie, to warto wybrać się do Fokarium w Helu, które zajmuje się ochroną polskich fok oraz edukacją na ich temat. To może być niezapomniana wyprawa!

Mogłoby się zdawać, że o ssakach wiemy naprawdę dużo. Ale ciekawe ile osób wie, że sarna nie jest samicą jelenia? Że w Polsce żyje również wiewiórka ziemna, czyli suseł moręgowany? Albo czym się różni jeż zachodni od wschodniego? Dzikie ssaki żyją wokół z nas i cały czas warto je poznawać. To nasi sąsiedzi! Jeśli tylko jest okazja, warto im się poprzyglądać. W czasie takich spotkań zawsze trzeba pamiętać, że choćby było to najpiękniejsze zwierzę jakie spotkaliśmy, wciąż pozostaje ono dzikim zwierzęciem, a często jest też drapieżnikiem. Nie podchodźmy zbyt blisko, nie próbujmy go karmić ani pogłaskać. Niech odpowiedni dystans będzie wyrazem szacunku.

Jeśli temat ssaków Was zainteresował i chcielibyście razem z dziećmi poznać gatunki mieszkające w Polsce, zapraszamy do zabawy! Memo Ssaki z naszej edukacyjnej serii gier Świat wokół nas na pewno będzie doskonałym pretekstem do sprawdzenia gdzie w Polsce można spotkać rysia, czy bóbr jest gatunkiem chronionym, jak wygląda smużka leśna. Proste zasady, wykorzystane zdjęcia i świetny wybór gatunków to argumenty, by zabrać pudełko na letnią wyprawę. Polecamy małym i dużym odkrywcom!